Gerinc nyújtó (antigravitációs!) készülék
Újabban „denevérpad” néven terjedt el. Valójában már az ógörög orvoslásban is ismert volt, évszázadok alatt számos változata jelent meg, évtizedekkel ezelőtt már több külföldi készülék került forgalomba, az utóbbi években nagymértékben elterjedt.
Lényege a „fordított” testhelyzet, melynél a felsőtest súlya húzza szét (távolítja egymástól) a csigolyákat, így tehermentesítve a porckorongokra ható nyomást, a porckorong kiboltosulás csökkentésére.
Szerintem téves a „gravitációs” elnevezés, mivel „normál” (függőleges) helyzetünkben hat a gravitáció és nyomja össze a porckorongunkat a saját súlyunk terhelése. Ennek ellenkezője történik a fordított helyzetünkben, ezért inkább antigravitációs nyújtásnak kellene nevezni.
Kezdőknek az első hetekben ajánlott kb. 20-30 fokos szögben kezdeni, míg nem lesz megszokott az érzés. Ennél a szögnél már nyúlnak az izmok, szalagok, tágulnak a csigolyaközti rések, enyhül a porckorongra ható nyomás.
Majd a döntés fokozható 60 fokra, nincs értelme nagyobb szögben, esetleg „fejre állítani” a kezelt személyt. Ezzel csak a mellékhatások lehetősége nő. Egy vizsgálat szerint az egyén testsúlyának 60%-ára van szükség ahhoz, hogy az ágyéki szakaszt meg lehessen nyújtani.
A kezelésre optimális 10-15 perc naponta.
Alapvető, hogy tisztázott diagnózis esetén szabad alkalmazni. Veszélyekre is figyelemmel kell lenni. Így számos betegségnél okozhat komplikációt. pl. a magas vérnyomás, glaukóma, hasi sérvek, idősebb korban érelmeszedés említhető.