Nyaki rossz tartás és okai
A nyakfájás leggyakoribb oka az előrehajtott fej-nyaktartás típus, szokás.
A rossz tartás következménye a nyaki gerinc túlterhelése, mely hatására károsodhatnak a a nyaki szalagok vagy az izmok, és a porckorong is, amelynek következménye lehet a porckorong kinyomódása (sérvesedés). A krónikus fennállás a már említett un degeneratív elváltozásokhoz, illetve azok által okozott tünetekhez vezethet.
Az előrehajtott fej-nyaktartás újabban a legrosszabb, „divatos” nyaktartás
Okai:
- a mély nyakhajlítók gyengülése (nincs a nyaknak előlről támasztása, tartása), és hajlamosító a háti kifózis fokozottsága,
- a nyak hajlított helyzete miatt a fejbiccentő (m. SCM). nem hajlítja, hanem hátrafeszíti (extendálja) a fejet.
Következményei:
- a fej-nyak átmeneti szakaszon (kranicervikális átmenet) túlterhelés,ízületi elmozdulás, blokk, ízületi tokfeszülés, stb
- a nyaki gerinc instabillá válik (kisízület-discus degeneráció)
- a m. trapesius (csuklyásizom felső rész) túlterhelése miatt fájdalmas görcsös lesz.
A rossz nyak-váll tartás fő okait a rossz tartással kapcsolatos izom-erő egyensúly megbomlás képezi. A mélyen, a nyak elülső részén található nyakat hajlító izmok (a nyak „hasizmai”) és a lapockát hátulról tartó izmok gyengék, míg a csuklyásizom felső része és a lapockaemelő izom, továbbá elől a mellizom rövidül, görcsös. Ezt nevezik un „felső keresztezett szindrómának”, amelyet a manuálterápia egyik alapítója, Janda professzor, egyik tanítóm határozott meg.
Ezek tornáztatása, illetve a talált elváltozásoknak megfelelő kombinált erősítő-lazító gyakorlatok végzése szükséges és célszerű (lásd a tornánál!).
A ferde nyaktartás
A nyaki gerinc hirtelen elferdülése, a ferdenyak (torticollis) néha látványos lehetőség a csontkovácsolás illetve manuális terápia alkalmazására, sok esetben mégsem eredményes azonnal a kezelés. Itt is az a szabály érvényes, akkor várható azonnali siker, ha a „probléma” a csigolyaközti kisízületben van. (Azt szokták elmondani: „rossz mozdulatra kiakadt a nyakam”, de ha az izomban kezdődött a kóros folyamat, pl. „reggelre elfeküdtem a nyakam”, vagy „huzatot kaptam”, esetében kevésbé várható siker. Az egyéb kezeléseket kombinálva a manipulációval, rövidebb a gyógyulás időtartama, mint csak a hagyományos orvosi lehetőségekkel. Ezekben, az esetekben is célszerű kíméletesnek, türelmesnek lenni. Bevezetőként helyesebb az izomzat ellazítását célzó kiegészítő technikákat alkalmazni, mint rögtön manipulációval kezdeni.
Nem mindegy, hogy mitől ferde a beteg nyaka. Vannak speciális „ferdenyakas” kórképek, mint az ún. torticollis spastica. E hosszú ideje már fennálló panasz hátterében lévő kórképben nem várható a csontkovácsolástól, illetve a manuálterápiától eredmény. Gyógyításához ideggyógyász, pszichológus együttműködése szükséges, különböző típusainak ismertetéséről is tartottam tudományos előadást.