Keresztcsonttáji fájdalmak
A derék- keresztcsonttájon, illetve onnan kisugárzó fájdalom számtalan oka lehet. Részletes kikérdezés és részletes vizsgálat szükséges ezek tisztázásához.
A keresztcsonttájról a csípők felé, a combokba sugárzó, nem jól meghatározható jellegű fájdalmak leggyakrabban a szakroiliakális (keresztcsont-csípőcsonti) ízületből erednek. Az ok lehet blokkolódás, elcsúszottság, ízületi kilazulás, az ízületi kopásos folyamat okozta gyulladástól, vagy valamilyen reumatológiai gyulladásos betegségtől, a fixáló szalagok túlterhelődése, megfeszülése miatt. Mint látjuk ennek tisztázása sem olyan egyszerű.
Az anatómiai tankönyv szerint, ebben az ízületben nincs mozgás, bár szerepe a járásnál, a szülés folyamatában a szülőút tágulásakor közismert. A hagyományosan tanított anatómiával szemben a manuális terapeuta azt tudja mondani: „kérem én a kezemmel érzem, hogy az ízület mozog, meg is tudom mozdítani”. Ez az ízület normális körülmények között is mozog, például a járás, a gerinchajlás végzéséhez szükséges is.
Szinte számtalan medence- szakroiliakális ízületi vizsgálati módszer ismeretes, különböző technikák A speciális vizsgálat keretében vizsgálhatók:
1. Az ízület nyomásérzékenysége, különböző fogásokkal provokálható a fájdalmassága, hogy elkülönítsük a közeli más anatómiai részektől.
2. Az „ízületi játékként” mozgathatósága, a diszfunkció lényege hogy, kóros esetben az ízület túlmozgékonnyá válhat, vagy blokkolódhat.
3. A tapintással észlelhető az ízületet alkotó csontok elmozdult helyzete.
A legyakoribb speciális vizsgálati lelet a keresztcsont-csípőcsonti ízület blokkja esetén a blokkolt oldalon találhatunk nyomásérzékenységet, ilyenkor a fájdalom kisugározhat az első szakrális szegmentbe, s a fájdalmas oldalon a fekvés kellemetlen, járáskor pedig heves „álgyöki” jellegű kisugárzó fájdalom jelentkezhet.
Szeretném hangsúlyozni, hogy a szakroiliakális ízületi blokk nem azonos a röntgenfelvételén látható „degeneratív” elváltozásokkal, amelyek például a súlyosabb csípőartrózisos betegeknél szinte mindig megtalálhatók. Továbbá nem állapítható meg úgy, hogy az ízület táját megnyomva, vagy ütögetve fájdalmat váltunk ki. Ez az ízület gyulladásos eredetű betegségére jellemző. A blokk fizikális megállapítására több speciális vizsgáló technika ismeretes, ezeket kombinálni kell az ízületet alkotó csontok helyzetének, „elcsúszottságának” tapintásával. A szakroiliakális blokk fontos, központi helyet foglal el a gerinc egészének funkciókárosodásában, reflexkapcsolataiban. A blokk esetén a műfogással kezelés nagyon jó hatású, míg az instabillá vált, vagy régebb óta elmozdult ízület esetén kevésbé várható gyógyulás.
A medence „meg/elcsavarodása” a manuális medicina egy további speciális klinikai és röntgen fogalma. Gyakran a gerincferdüléssel, akut derékfájással is együttjár, vagy önmagában veleszületett alkati elváltozás, melyektől el kell különíteni. Heves derék fájdalom okozta gerinc ferde kényszertartás következtében, az ágyéki gerinc vagy a szakroiliakális ízület blokkjai miatt is kialakulhat a medence elcsavarodottság.
Lényege, hogy az egész medence ferde, vagy elfordult helyzetbe kerül a szakroiliakális ízületekben és a symphysisben bekövetkezett elmozdulás, illetve a keresztcsont-csípőcsonti ízületben szubluxáció (félficam) miatt. Számos lehetőség létezik, 6 irányú elmozdulást különítenek el. Mindezek manuálterápiás kezelése igen hatásos!
Fontos tudni, hogy a „medence meg/elcsavarodás” az alsó végtagi funkcióbeli rövidülés leggyakoribb oka. A derékfájdalom kezelése után „eltűnik” az alsó végtagok hosszúság különbsége, azonban a gerincferdüléssel együttjáró medence elcsavarodottság nem szüntethető.
Jelentősége többek között az is, hogy a medencében létrejövő kóros izom- és szalagfeszülések a kismedence felé sugárzó fájdalmakat okozhatnak, ezáltal, mint említettem, belső szervi betegségek érzetét kelthetik.