Hátfájás, mellcsonti fájdalom
A háti gerincszakasz a nyak és deréktáji gerinc között helyezkedik el. Ezek a részek
komplexen együtt mozognak, ezért gyakori, hogyha valakinek derék- és/vagy nyakfájdalma
van, akkor a háti gerinc is érintett lehet. Sok esetben ez a gerincszakasz merev, melynek következménye, hogy egy másik gerincszakasz (pl. derék) túlmozog annak érdekében, hogy a teljes mozgásterjedelmet teljesíteni tudjuk, ezáltal túlterhelődik. A részletes mozgásszervi vizsgálat célja ennek tisztázása is.
A reuma, ortopéd és ideggyógyászati szakkönyvek e gerincszakaszon előforduló betegségek sokaságát sorolják fel. Ez vonatkozik a mechanikus eredetű panaszokra, gyakorlatilag a hátfájások többségére. A gyakorlatban a diagnózisokat kell összeegyeztetni a csontkovácsolás illetve a manuális terápia indikációit képező blokkolódásokkal, izomerő egyensúly zavarokkal, melyek többnyire a fájdalmas izomgörcsökkel járnak. A mellkasi fájdalmaknál elsősorban belgyógyászati eredetű, szív, tüdő, nyelőcső, gyomor betegségeit kell kizárni.
A hátfájás hétköznapi, egyszerű eseteiben blokk eredetű és a csontkovácsolás illetve manuális terápia „csodás” hatása érhető el. Egy-egy rossz mozdulat, „becsípődés” után, vagy a tartósan rossz helyzetben ülve, állva, hajolva-végzett munka miatti háti fájdalom, merevségérzés, lapocka közötti különböző kellemetlen, égő jellegű érzések esetén az egyszeri manipuláció is hatásos. Ezért ez a leggazdaságosabb gyógymód! Ne felejtsük el, hogy a nyaki gerincszakasz blokkja a háti szakaszon is okozhat fájdalmat, a felső háti szakasz blokkja a karba is sugározhat.
A háti gerincre különösen vonatkozik, hogy nem a jól tapintható fájdalmas tövisnyúlvány a kezelés célja! Azt hiába nyomkodják, még inkább fog fájni. A tövisnyúlványok fájdalmasságánál például arra a jelenségre kell gondolni, hogy a szokásosnál nagyobb tövisnyúlványok -különösen a túlságosan mozgékony (túl hajlékony, túl laza ízületű) egyéneknél- hátrahajláskor egymással érintkezhetnek, összedörzsölődhetnek, ami a fájdalom oka lehet. Manipulációja nem javasolt.
Számos mechanikus gerincbetegség van, amelyek műfogással gyógyíthatósága részletesebb elemzést kíván.
A háti fájdalmak hátterében gyakori a tartási rendellenesség. Rossz testtartás a természetes gerincgörbületek fokozódása vagy elsimulása a gyenge hát és hasizmok miatt alakulhat ki. Ilyenkor a gerinc (függőleges) álló helyzetben nincs jól megtámasztva, s ezáltal működése nem megfelelő. Ha a gerinc függőleges (optimális normális görbületétől) eltérő helyzetű, egyrészt nincs jól megtámasztva, másrészt a csatlakozó izmok működése megváltozik, továbbá a szalagok húzódása, vongálódása fájdalmat okoz, a nem megfelelő terhelés a porckorongok kopásához, a csigolyaközti ízületek kopásos-meszesedéses folyamatához vezet. E hibás működés önmagát tovább rontó folyamatot eredményez. Ha a korai kezelést elmulasztják, ez rövidesen degeneratív gerincbetegséghez vezethet. Legáltalánosabb tünetek: előreesett vállak, domború hát, beszűkült mellizmok, gyenge has-hát-és farizmok. Az izmok megfelelő kezelésével a tünetek eltüntethetőek.
A „hátizom gyengeség” megfogalmazás a manuális terápia területén speciálisan hangsúlyozott. Ugyanis a szokásos „hátizom gyengeség” önmagában nem is jellemzi megfelelően az állapotot, sőt a „hátizmok erősítése” javaslat nem elegendő a kezeléshez. A funkcionális anatómia szabályai szerinti egymással „ellentétes” működésű (agonista-antagonista) izomcsoportokat egyidejűleg kell kezelni, helyesebb a gyengült izmok erősítése előtt a rövidült, görcsös „izompárt” nyújtani.
A gerinc kisízületi blokkjait kezelni kell műfogással, nagyon jó az azonnali hatás, szinte megnyúlik a kezelt személy, megkönnyebbültnek érzi magát!
DE a „gyenge hát” esetén hiába történik meg a blokkok oldása, ha a tartási hibák és izomzat erőegyensúlyi eltérései nincsenek kezelve, a blokkok visszatérnek, a hatás nem lesz tartós. Nagyon leegyszerűsítve azt lehet mondani a háti gerincre vonatkozóan: „a csigolya nem marad a helyén, ha az izomzat nem tartja meg”.
Az izomgörcsök, fájdalmas csomók okozta panaszok sem gyógyíthatók tartósan manipulációval. Bár elképzelhető, hogy egy-egy „csontkovács-fogás” okozta fájdalom pár napra elnyomja az addigi panaszokat, a perspektivikus megoldása folyamatos egyéni gyógytorna.