A gerincsérv műtét
A közvélemény szerint nem olyan jók a műtéti eredmények. Sajnos mégis van, amikor gerincműtétre kerül sor. Leggyakoribb a porckorongsérv miatti. Vannak abszolút műtéti indikációt képező súlyos tünetek (romló, nem javuló izombénulás, széklet, vizelettartási nehézség), a képalkotó leleten (MRI, CT) látható elváltozások mellett, akkor nem szabad a műtétet halogatni.
-A „kiszakadt sérv” azonban önmagában véve műtétet igényel, azonban nem feltétlenül azonnali sürgős indok, mert az a tünetektől függ. Van-e izombénulás, annak mértéke állandó, vagy fokozódik, széklet, vizelet probléma van-e, milyen és mekkora az érzészavar. Ezt orvosnak kell vizsgálnia, értékelni, s a beteggel megbeszélni. Kétségtelenül ritka, de előfordul a sérv felszívódása, tünetet nem okozó helyre kerülése.
–Abszolút indikáció, ha valaki heteken át csillapíthatatlan fájdalmakkal, járóképtelen állapotban van, fokozódó izombénulás, széklet, vizelet tartási probléma.
–Csak relatív műtéti indikáció áll fenn, ha nincsenek ilyen súlyos tünetek, és ekkor manuális terápia végezhető, sőt próbáljunk meg, amit lehet! „Aki időt nyer, életet nyer!” Ezért, ha lehet csak az „abszolút” indikált esetben legyen műtét. Vannak példák a sérv felszívódására.
A csontkovács manipulációs fogás nem jöhet szóba, viszont a finomabb manuálterápiás izomtechnika, trakciós-nyújtásos műfogások igen.
Különböző műtéti technikákat alkalmaznak. Ezek részletezését bízzuk a sebészekre. Vannak egyszerűbb megoldások, viszont a komplikált, kombinált elváltozások –mint például a csigolyacsúszással kombinálódott porckorongsérv- az komplikált, kombinált műtétet igényel.
Problémát jelent a többszörös sérv, a „sok” sérv rendszerint nem indokol műtétet, de lehet olyan két sérv, amelyet célszerű egyszerre megoperálni.