Felső végtagi alagút szindrómák
A nyaki gerincből „kimenő”, a felső végtagon végighaladó idegek különböző, speciálisan típusos helyeken, un anatómiai „csapdákba eshetnek.
-Leggyakoribb a nyak-váll területén található ún. „törzs-kimeneteli” szindróma (TOS). Lényege, hogy a nyak felől a felső végtagba irányuló idegeket és ereket valamilyen anatómiai rész nyomja, leszorítja. Ez lehet egy nyakizom (leggyakrabban a scalenus izmok vagy a pectoralis/ mellizom). Lehet rendellenes növésű ún. nyaki borda. A nyaki borda fogalma tág, mert a 7. nyakcsigolya 1-2 cm-s megnagyobbodásától kiterjedhet egy valódi borda méretig. A gyakorlatban nem is annyira a méret számít, hanem a nyak és a váll tartása romlik, felnőttkori hosszadalmas ülés során a „közmű alagút” összeszorul. Tehát funkcióbeli változás, mely a tünetet okozza, kétségtelenül van veleszületett eltérés, mely erre hajlamosít. Jellemző a felemelt kar során a zsibbadás jelentkezése, a pulzus eltűnése. A nyaki borda esetén vannak, akik a műtéti megoldást szorgalmazzák, mások véleménye (és szerintem is) csak a legvégső esetben, a legsúlyosabb, például izombénulással járó esetekben jön szóba. Legtöbbször hatásos a manuális terápia és az azt kiegészítő speciális torna. Ez különösen az izom eredetűeknél fontos. .
-A nyaki gerinc blokkjainak oldásával a gerinc mozgásfunkcióját normalizálhatjuk, valamint célzott műfogást alkalmazhatunk az I. borda-csigolyaközti ízületre, amellyel az I. borda mozgathatóságát fokozhatjuk.
-Gyakori alagút szindróma a lapocka felső, belső harmadában levő „hasadék”-ban (incisura scapulae) futó ideg megnyomódása, becsípődése.
-A könyök csontos kinövései, az ízületet áthidaló izmok, szalagok is összeszoríthatják az idegszálat. .Ilyen a könyök belső oldalán gyakori az ulnáris ideg összenyomatása, az alkar belső oldalán a „befelé forgató izom” (pronator teres) hatása,
-Az 1-3 kézujjak zsibbadását a közismertebb carpalis alagút,
-Az 5. ujj zsibbadását a kevésbé ismert Guyon alagút szindróma okozhatja.
A szokásos kezelések mellett érdemes az alagutat képező kéztőcsontok közötti ízületek manuális terápiáját is megpróbálni, esetleg sikerül az ideget anatómiailag egyik oldalról határoló csontokból álló falat meglazítani. Sokszor azonban valamilyen gyulladás, vagy szövetszaporulat nyomja az itt haladó ideget, amit speciális injekcióval lehet kezelni, vagy csak operációval lehet eltávolítani.