A legrégebbi tapasztalattal rendelkező, legmodernebb technikákkal dolgozó orvos - csontkovács

Dr. ORMOS GÁBOR PhD

Szövegméret:+-
+36 30 433 2530
1055 Budapest, Balassi Bálint utca 9.
  • Bemutatkozás
  • Tevékenység
  • Tornagyakorlatok
  • Videók
  • Média
  • Kérdések
  • Elérhetőségek és árak

A nyakfájás

A nyakfájás, nyaki fájdalom okai

A nyakfájást kisebb-nagyobb mértékben  mindenki megtapasztalja élete során legalább néhányszor. A nyakfájdalom jelentkezhet a nyak közepén, két oldalán, kisugározhat a vállba, a lapockák közé, karokba és sok esetben a fej felé, ami sokszor egyszerre fejfájást, szédülésérzést, a fájdalom mellett mozgáskorlátozottságot is okozhat. Ha a két felső csigolya rossz helyzetben rögzül, akkor a nyúlványaikban futó artéria „megtörik” és kevesebb oxigént tud szállítani az agy felé, ezért érezhetnek sokat, vérellátás hiányt a fejben. Az ülő (rendszerint helytelen) testtartás gyakori ok.

A gerinc többi szakaszához hasonlóan a csigolyákat két oldalukon kis ízületekkel kapcsolódnak egymáshoz, a csigolyákat és a köztük lévő porckorongokat szalagok és izmok tartják össze (LÁSD „gerinctan”). Ezen a területen haladnak fontos erek és idegrendszeri elemek, amelyek összetettségének megfelelően jelentkezhetnek különböző tünetek.

Nyakfájás, nyaki fájdalom okai

Számos lehetőség, amely fájdalmat és egyéb tüneteket okozhat a nyakon. Ezzel szeretném bemutatni az un differenciáldiagnosztikai orvosi tevékenységet, amely alapvetően szükséges ahhoz, hogy eldönthessük, alkalmazható-e egyáltalában műfogással kezelés.

    1. Izomfájdalom, izomgörcs (myalgia): hideghatás, túlerőltetés, rossz tartás, stressz válthatja ki. A gerincmelletti, elsősorban a felső csuklyás (trapesius) izmok feszesek, görcsösek, nyomásérzékenyek, mozgás fokozza a fájdalmat. Gyakran előfordul az un. kényszertartás. A röntgen negatív, vagy a kornak megfelelő, szokásos „meszesedéses” elváltozásokat mutatja.
    2. Kisízületi blokkolódás.
    3. A gerinc un degeneratív elváltozásai, utalok a könyvben több helyen leírtakra.
    4. Nyaki sérülések: rossz mozdulat, autós ütközéses- ostorcsapás sérülés, elfekvés, okozhat csupán izom-lágyrész sérülést, de a legkülönbözőbb töréseket is. Ferde nyaktartás, nyomásérzékenység, mozgáskorlátozottság jellemzi, és előfordulhat, hogy radicularis vagy pseudoradicularis tüneteket találunk. Röntgenfelvételen diszharmonikus lordózis, un lépcsőképződések láthatók.
    5. Porckorongsérvesedés (discus hernia): túlterhelés, de hirtelenül, ismételt tünetek után is kialakulhat. Heves fájdalom, nyaki kényszertartás, jelentős mozgáskorlátozottság izom spazmus, karba kisugárzó ideggyöki tünetek találhatók. Indokolt az MR vagy CT vizsgálat.
    6. Csigolya csontvelőgyulladás (osteomyelitis), amely oka pl. gyakran a tbc, a szervezetben megbúvó fertőző góc, előzetes nyaki- vagy garatsérülés, járhat igen nagy fájdalommal, merev nyaki gerinccel, amelyet rendszerint láz kíséri.
    7. Csigolyák kisízületi gyulladásának oka lehet sokízületi, vagy a gerinc gyulladásos betegsége, amelyet esetleg a beteg nem említ, de ezért fontos a kikérdezés, és egyáltalában e kórképek a kezelő általi ismerete.
    8. Kóros, un patológiás csigolyatörések, hátterében daganat, csontritkulás, vagy un. fáradásos törés (megerőltetés, túlterhelés). Tünetei: heves fájdalom éjszaka, nyugalomban is, nyomásérzékenység, feszes, görcsös, védekezően merev nyak izomzat.
    9. Daganatok a gerincen belül, az idegrendszer részeivel kapcsolatosan.
    10. Övsömör (herpes zooster) heves fájdalmat okoz, gyakran kezdetben látható kiütések nélkül.
    11. Agyvérzések, agydaganatok és az agyvelőgyulladás különböző fajtái, vagy akár szívinfarktus, a leggyakrabban a magas vérnyomás, megtévesztően okozhatnak a nyaki tájon fájdalmat.
    12. Nyaki nyirokcsomók megjelenésével járó betegségek, orr-fül-gége-nyelőcső betegségek is okozhatnak a nyakon helyi, vagy a nyakba sugárzó fájdalmat.
    13. Speciális, ritka ok egy koponya alsó nyúlványa (styloiditis) okozta fájdalom.
    14. Izombetegségek, számtalan típusa, a fertőzésektől az immunbetegségekig okozhatja a nyaki fájdalom, kezdetben még nem vagy nehezen felismerhető okát.
    15. Nyaki érelváltozások, az érszűkülettől, a speciális gyulladásos kórképekig járhatnak a nyak területén jelentkező fájdalomig.
    16. A gyomor, különösen a „felső részének” különböző betegségei is okozhatnak a nyakba sugárzó fájdalmat.

A nyaki gerinc eredetű betegségek felosztása.

A nyaki gerinc eredetű tünetcsoportok, un szindrómák nyakon eredésük szerint 3 csoportba oszthatók:

  • Felső nyaki (cervikális csigolya = C 0-1-2-3) szindróma:

nyak + fejfájás, szédülés, látás-, hallás-, nyelészavar.

  • Középső nyaki (cervikális csigolya = C 3-4-5) szindróma:

nyak + válltáji, karba sugárzó „ál-gyöki” fájdalmak,

  • Alsó nyaki (cervikális csigolya = C5-6-7-Th1) szindróma:
    nyak + karba sugárzó fájdalom, „ál-gyöki” vagy valódi ideggyöki (radikuláris) tünetek

Fontos ezekre irányuló vizsgálatok végzése, és annak megfelelően lehet kezelést választani.

Nyaki speciális fájdalmas pontok

Nyaki speciális fájdalmas pontok képezik a nyaki-váll, lapockatájéki fájdalom másik leggyakoribb típusát. Oka többnyire az izmokba-izmokból kisugárzó fájdalmasság.

Ezek kezelése elsősorban speciális izom- technikával történik. Akutabb esetben helyi injekciók hatásosabbak, krónikus esetben tornagyakorlatok a megfelelők.

Természetesen helyi krémezés, vagy izomlazító gyógyszer is szükséges lehet.

Más nyaki gerinc eredetű tünetek, fülzúgás, fáradékonyság

A nyaki gerinc felső részéből a fejfájás mellett számos további tünet indulhat ki. Elsősorban a szédülés/egyensúlyzavar (amelyet külön ismertetek), valamint a hallászavar, amely többnyire halláscsökkenés vagy fülzúgás formájában jelentkezik. Noha a kiropraxis „feltalálója”, Palmer első sikeresen kezelt esete egy süket meggyógyítása volt, ezt inkább kivételnek tartom. Fülzúgásos betegek sokaságát irányítják a gégészorvosok a reumatológiára, és sokakat küldtek hozzám is, sajnos eredmény nélkül. Ha a halláscsökkenés nyakfájdalommal, mozgáskorlátozottsággal egyszerre kezdődött, nagy a valószínűsége, hogy a többi tünettel együtt gyógyítható műfogással. Azonban önmagában jelentkező fülzúgás vagy halláscsökkenés esetén, s különösen, ha már egyéb fizikoterápiás kezelések eredménytelenek voltak, célszerű mégis a „fül táján” keresni a panaszok okát.

Gyakori tünet a látászavar, amely sötét karikák vagy csillagok, szikrák látását jelenti. Ez is csak a többi tünettel együtt minősíthető nyaki eredetűnek, inkább a kevert fejfájástípusra jellemző.

Az általános tünetek, mint fáradékonyság, depresszió, gondolkodási nehezítettség érzése, önmagukban jelentkezve nem gerinc eredetűek, és nem kezelhetők a nyak manipulációjával. Hamis az az ígéret, hogy a depresszió gyógyítható a kiropraxissal. Viszont az természetes, ha valakinek hónapok óta fáj a feje, egyensúlyzavara van, és ez hirtelen elmúlik, boldog, felszabadult és jobb hangulatú lesz!

Copyright © 2021 Minden jog fenntartva.

PatrikMol Solutions

Tisztelt betegeim és honlapomon érdeklődők!

Tájékoztatom Önöket, hogy az elmúlt időben a nevem és fényképem jogtalan felhasználásával az interneten izületi panaszt gyógyító krém reklámja jelent meg az állítólagos ajánlásommal. Ehhez a reklámhoz semmi közöm nincs, a jogsértés miatt a szükséges jogi lépéseket megtettem. Felháborító, hogy a több mint 20 éve elhalálozott édesanyám valótlan gyógyítását is említik. Kérem Önöket, hogy az ehhez hasonló – kétes domain névről érkező – hirdetéseket fenntartással kezeljék!