A gerincsérv, porckorongsérv tünetei
A porckorongsérv (discus hernia) vagy „gerincsérv” kezelése/kezelhetősége a csontkovácsolás, illetve manuális terápia által sokat vitatott, mindenkit érdeklő/érintő témakör. A porckorong a csigolyák között található, külső rostos gyűrűből és belső kocsonyás anyagból áll. Életkorunk előrehaladtával a porckorong vizet veszít. Feladata az, hogy rugalmas összeköttetést biztosítson a csigolyák között, ezáltal biztosítva a gerinc hajlékonyságát.
Porckorongsérvnek –általában, összefoglalóan- azt az állapotot nevezzük, amikor a rostos gyűrű elszakad, a puha kocsonyás anyag kitüremkedik, és leggyakrabban a kilépő ideggyököket tartalmazó csigolyacsatornában, vagy ritkábban középen a gerinccsatornában jelenik meg. Az első esetben egyoldali fájdalom, érzéskiesés jelentkezhet, a második esetben mindkét oldalra kisugárzó tünetek jöhetnek létre, sőt a gerincvelő is nyomás alá kerülhet. Ilyenkor az érintett szakasz alatti összes idegfunkció sérülhet. Kivizsgálás: ideggyógyászati vizsgálattal igazolható az adott gyök által ellátott területre kiterjedő érzészavar, a gyökhöz tartozó izmok gyengesége.
A porckorongsérv, „sérvesedés” fokozatai
Alapvető kérdés, hogy a porckorongsérv, „sérvesedés” milyen fokozatáról (protrusio, prolapsus, incarceratio) van szó. A hétköznapi gyakorlatban sajnos mindegyikre egyaránt a porckorongsérv kifejezést használják. A „kinyomódást” =protrusiot nem is helyes sérvnek, talán helyesebb sérvesedésnek nevezni. Legalábbis a csontkovácsolás illetve manuális terápia vonatkozásában kifejezőbb, így elkerülhető a félreértés, hogy „mit”, azaz nem „valódi” sérvet gyógyítottunk. Nagy probléma, hogy az orvosok a hétköznapi gyakorlatban többnyire indokolatlanul mondják ki a „gerincsérv” diagnózist és beszélnek műtétről. illetve annak lehetőségéről! Ezáltal indokolatlanul lesz „csodálatos” a csontkovácsolás illetve manuális terápia hatásossága.
Súlyosabb fokozat a „kiboltosulás-előreesés”= prolapsus. További fokozat a rostos gyűrűt áttörő, sőt a kiszakadt állapotot, amelyet „valóban” sérvnek kell nevezni.
A derékfájás mellett rendszerint az egyik lábba, ritkán mindkét lábba sugárzik le a fájdalom, nagyon ritka, hogy nem sugárzik le. A fájdalom éles, vonalszerű, mozgást, hajolást, járást akadályozza. Sugározhat a fenéktájra, combba, térd alattig, lábujjakig. Attól függ hol, melyik gerinc-szegment magasságban helyezkedik el a sérv. A fájdalom mellett az érzészavar, izombénulás, ritkán vizelés, székelés zavar jelentkezhet.
A porckorong „kinyomódások” (!) rendszerint jó eredménnyel kezelhetők a csontkovácsolás, illetve manuális terápia technikáival. A terápia alapja egyrészt a kisízületi blokkok oldása, s ezzel a csigolya-szegment funkciózavar szüntetése, másrészt a csigolyák széthúzásával (disztrakció) a porckorongra ható nyomás (túlterhelés) csökkentése. A porckorong belső, kocsonyás része a csökkenő nyomás következtében visszahúzódik. Természetesen ez függ a rostos gyűrű állapotától, mennyiben szakadt be vagy el. A porckorong „kinyomódott”, „kiboltosult” állapotának mértéke az egyik tényező. További tényezők az anatómiai viszonyok, a csigolyaközti rés, csatorna szélessége. Lényeges a porckorong kiboltosulás, sérvesedés iránya: oldalra, középre, gerincvelő felé irányul-e. Ezek következményei a tünetek, hogy csak kisugárzó fájdalom, vagy gyöki tünetek vagy egyéb ideggyógyászati eltérések jelentkeznek. Ezek határozzák meg a kezelést, illetve a perspektívát.
A kezelés során szükséges a technikai szabályok feltétlen betartása, a beteg reakciójára figyelés. Ritkán előfordul, hogy a csupán a deréktájon jelentkező fájdalom mögött is porckorongsérv bújik meg. Ezért az akut lumbágók kezelésénél tudatában kell lenni annak, hogy az alsó végtagba sugárzó fájdalom, az ideggyulladás sokszor csak pár nappal a derékfájdalom kezdete után jelentkezik. El kell kerülni, hogy az a kritika érjen, hogy az akut eset kezelése okozta állapotának súlyosbodását, az ideggyulladás kialakulását! A technika nagyon fontos, izomlazítás, nyújtás mindig jó hatású, fokozatos kimozgatás, mobilizáció csak óvatosan, míg a manipulációs műfogás veszélyes lehet.
Gyakran a sérv helye (2-3-4 ágyéki szegment, vagy centrális sérv) miatt nem jelennek meg alsó végtagi, ideggyöki tünetek. Ezért célszerű nagyobb fájdalom, elgörbült gerinctartás esetén még inkább kerülni a manipulációs műfogásokat.